Pokračujeme pražením kávy
.
Káva se praží v různých stylech pražení, platí že čím je káva světlejší, tím je kyselejší, čím je tmavší, tím je hořčejší.
Kávu si vyberte podle svých chuťových preferencí. Ať už vybíráte světlo nebo tmavou, není to špatně.
Další možností je koupit si nepraženou kávu a pražičku kávy a pustit se do experimentování s vlastní kávou.
.
Jak je to s kofeinem?
Lidé většinou zaměňují chuťovou výraznost kávy s množstvím kofeinu což jsou dva rozdílné aspekty.
Například ristretto je čistý extrakt kávy, proto je chuťově výraznější, fakticky se ale jedná o kávu s minimem kofeinu. Kofein se totiž při extrakci začíná vyplavovat (extrahovat) až po cca 11 vteřinách, což je čas kdy přestává do šálku natékat ristretto a začíná natékat espresso.
Robusta obsahuje 2.7% kofeinu, což je ve srovnání s 1.5% obsahu kávy Arabica téměř dvojnásobek.
V lidském organismu funguje kofein jako stimulátor centrální nervové soustavy, dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost. Jde o nejpopulárnější psychoaktivní látku na světě.
.
A nakonec káva bez kofeinu
V dnešní bio době mnoho lidí pije kávu bez kofeinu, otázka je zda je to opravdu zdravější styl.
Odstraňování kofeinu je složitý a nákladný proces a vždy pozmění chuť, vůni a vlastnosti kávových zrn.
Existují tři varianty odstraňování kofeinu:
REKLAMA
První varianta: Kofein se odstraňuje namočením kávových zrn do kávového oleje s chemickým rozpouštědlem Tryglicerinem ve kterém se za vysoké teploty louhují a pak suší.
Druhá varianta: Zelená zrna se louhují v zahřátém nasyceném kávovém roztoku z horké vody a aktivního uhlíku, do něhož se kofein přirozeně vyextrahuje, přičemž většina aromatických a chuťových složek v zrnech zůstává. Kávový roztok bez zrn je následně filtrován přes filtr s aktivním uhlíkem, který molekuly kofeinu vychytá. Postup se několikrát opakuje až do úplného odstranění kofeinu.
Třetí varianta: Kofein je odstraňován ve speciálních tlakových komorách bez použití chemie, pouze za pomocí vody, superkritického oxidu uhličitého (ve skupenství mezi tekutinou a plynem), vysoké teploty a tlaku. Kofein se z napařených zrn rozpustí v natlakovaném a zahřátém oxidu uhličitém, přičemž molekuly zodpovědné za chuť a aroma a další látky zůstanou v zrnech, protože jsou v CO2 nerozpustné. Z oxidu uhličitého se kofein zpětně získává pro další využití "promytím" vodou.
REKLAMA
Už máte svůj malý ruční kávovar? To abyste si i na výletě dopřáli kávu, kterou máte nejradši.
